چگونه خلاقانه بنویسیم؟

خلاقانه نوشتن را یاد بگیریم.

طی دو روز چند بازخورد دلگرم کننده از دوستان در زمینه نوشته هایم گرفتم.چرا؟

نزدیک به یک سال با خودم کلنجار می رفتم چطور حرفه ای بنویسم، نوشتن حرفه ای که مخاطب جذب کن باشد.

 

بعد از زمان کوتاهی به این نتیجه رسیدم راهی بس طولانی پیش رو دارم برای متبحر شدن و هیچ چیز خلاقانه تر از این نخواهد بود که به سبک و لحن خودم بنویسم، و چون نوشته ها به سبک خودم بود به نحوی ساده خلاقانه محسوب می شد.

 

در نظر تعدادی از نویسندگان تازه کار هیچ چیز به اندازه کپی کردن به نوشتن سرعت نمی دهد.

متاسفانه یا خوشبختانه من با قلم خودم و به سبک خودم سرعت بیشتری می گیرم، کلمات در ذهنم رشد می کنند و طولانی تر می نویسم.
و در حال حاضر، این موضوع بزرگترین موهبت زندگی من است و در همین ابتدای راه با ذهن و کلمات و سبک خودم آشتی کرده ام و متبحر شدن را تجربه می کنم..

 

اصطلاح نوشتن خلاق را با این پیش فرض محدود کننده در نظر بگیرید، که مردم در زندگی روزمره و ما نویسندگان در نوشته های هر روزمان چهارچوب قراردادی خاصی داریم برای اینکه دقیقا به خوردمان داده اند و از پیش تعیین کرده اند که موضوع و معنا هر روز زندگی مان چیست.

 

با این حال ، برای یک نویسنده ای که از خلاقیت دور است و با ترسی فراوان از انتقادات و گارد گرفتن ها قلم به دست می گیرد، این نوشتن ها و متن ها و کتاب هایی که به اشتراک گذاشته می شوند یک موضوع جالب یا محتوایی “خارج از قاعده و قانون و همراه با خلاقین” نیست. که بخواهد مخاطب را با جان و دل به سمت خود بکشد.

 

 

اصطلاح نوشتن خلاق به طور گسترده ای استفاده می شود ، اما در واقع نوشتن خلاق بیان احساسات و عواطف است.

اغلب به روشی استعاری و بسیار توصیفی و متفاوت، همان نوشته ای که بعد از خواندنش می شود فریاد زد “اکی،این خود خودشه”

سفر ” نوشتن خلاق” را شروع کنید

بنابراین ، بدون شک ، نوشتن خلاقانه شاید سخت ترین سبک نوشتن باشد.

من حتی می گویم آنقدر دشوار است که شما می توانید هزار فن و فون و قانون‌را در نوشته های تان رعایت کنید یعنی یک نوشته فنی و شسته رفته.
اما، خلاقیت در نوشتن به راحتی اتفاق نمی افتد باید خیلی متفاوت باشید، شیطنت کنید. از دایره امنیتخودتان خارج شوید، داستان پردازی کنید.

 

و شاید کمی شبیه آن شرلی باشید و بدون ترس افکارتان را به زبان بیاورید و بنویسید.

و گاهی شبیه جودی آبوت باشید برای شخصیت های خیالی نامه بنویسید و رویا بافی کنید.

و یک بار در تمام‌عمرتان شبیه ملاله یوسف زی دختر پردل و جرات پاکستانی به دور از ترس کار بزرگی برای این دنیا انجام دهید و نقطه عطف زندگی تان را بنویسید.

وحشتناک سخت است؟ کاملا درست است.

خلاقانه نوشتن سخت ترین کار دنیاست و یادتان باشد نوشتن خلاق با داستان ها گره خورده است. کمی خودتان را به دنیای داستان ها برای خلاقانه نوشتن هل دهید.

 

فقط نیاز است در موضوعی خاص متبحر باشید و داستان هایی زیادی در مورد مهارتتان داشته باشید و اینجا ست که برای نوشتن خلاق نیازی به فشار “درون” خود ندارید، همه چیز آماده است.

اجازه دهید خلاقیت شما را راهنمایی کند.

به عنوان یک نویسنده واقعی و مشتاق تنها فنی نوشتن و در چهارچوب های تعیین شده آن نقطه محکمی نیستند که شما به عنوان یک نویسنده خلاق عالی نیاز دارید ، بلکه توانایی استفاده از تجارب زندگی ، احساسات ، عواطف ، افکار ، عقاید ، تخیل ، درونیات و معنویت برای ایجاد تصاویری زنده و فریبنده است. که شما نیاز دارید.

 

شما بایدداستانی برای خواننده داشته باشید، داستانی تاثیر گذار که خلاقانه و آهسته آهسته در دنیا تزریق شود و دنیا را مکانی بهتر برای زندگی انسان ها بکنند.

 

خلاقانه بنویسید، دنیا و انسان ها برای تغییر منتظر داستان های خلاقانه شما هستند.

حداقل چیزی که می خواهم می گویم این است که، این یک کار ساده نیست. نوشتن خلاق هزینه هایی دارد که نویسنده باید جنم نویسندگی داشته باشد تا بتواند داستان ها را بسازد. بنابراین ، اگر می خواهید سفر نوشتن خلاقانه را شروع کنید ، بسیار توصیه می شود که مستقیم در آن فرو نروید و بخواهید سعی کنید یک رمان بنویسید. این کار اشتباه را انجام ندهید.

 

در عوض ، با نوشتن داستان کوتاه یا شعر شروع کنید. با استفاده از استعاره و احساسات خود را روی کاغذ بیاورید. نوشتن توضیحات درباره افراد دیگر و وقایع زندگی را تمرین کنید. با صفت بازی کنید و اجازه دهید تخیل شما در صفحه شورش کند.

 

باور کنید، اگر از زندگی که که دیگران برای ما در نظر گرفته اند، فاصله بگیریم و زندگی خلاقانه و پر از داستان خودمان را شروع کنیم، داستان ها در خلاقیت شما غوغا خواهند کرد، روزی داستان های شما خلاقانه دنیا را تکان خواهد داد.

 

نوشتن خلاق سخت است، اما ارزش ان را دارد همین حالا قلم به دست بگیرید و داستان خلاقانه خودتان را بنویسید.

“نوشتن خلاقانه” سخت ترین سبک نوشتن است.

 

یکی از جنبه های اصلی نوشتن خلاق این است که اجازه دهید خلاقیت شما را راهنمایی کند. وقتی حضور ندارد آن را مجبور نکنید. کاملاً محتمل است که اواخر شب احساس خلاقیت کنید ، بنابراین یک قلم و کاغذ را روی میز کنار تخت خود نگه دارید.

 

روش دیگر ، شما ممکن است مجبور شوید که به محض بیدار شدن از رویاهای عمیق ، بخواهید بنویسید ، تا تخیل زمین خواب خود را در صفحه بگیرید.

هر زمان که اصرار می کنید باید شروع به نوشتن جریان خلاقیت کنید. ممکن است اینگونه باشد که شما از قبل قصه گوی بزرگی باشید ، اما به یاد داشته باشید ، همه قصه گویان بزرگ نویسندگان بزرگی نیستند و تلفیق این دو کاری است که برای تسلط بر آن به زمان و حوصله نیاز است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *