۵ نکته مهم در جعبه سرمایه گذاری نویسندگی

۵ نکته مهم در شروع نویسندگی که باید روی آنها سرمایه گذاری کنید.

 

 

۱-یک کامپیوتر خوب داشته باشید.

 

زمانی که نوشتن را به عنوان یک شغل انتخاب کردم و تصمیم گرفتم برای تمام عمرم یک نویسنده تمام وقت باشم، بعد از گذشت چند مدت متوجه شدم علاوه بر شوف و اشتیاق در این مهارت باید ابزاری برای نوشتن داشته باشم، ابزاری که نگرانی خیلی اتفاقات غیرمنتظره از قبیل نامنظم بودن نوشته ها، در دسترس نبودن متن ها در یک مکان مشخص، نگرانی اشتباهاتی که امکان برگشت و تصحیح آنها در برگه کاغذ وجود نداشته باشد، عدم یک قانون سازمان یافته برای به اشتراک گذاری مطالب و…..
و لپ تاپ از آن سری ابزارهایی بود که به شدت برای داشتن آن احساس نیاز می کردم.

 

و این اتفاق و ضرورت آن دقیقا در زمانی رخ داد که تصمیم گرفتم به صورت جدی کتابی بنویسیم و به چاپ برسانم و سرعت و نظم برای نوشتن یک کتاب به سادگی در نوشتن روی برگه کاغذ اتفاق نمی افتاد.
اصلا نیازی نیست لپ تاپ مک بوک ۸۰ میلیونی داشته باشید، کار شما با یک لپ تاپ استوک تمیز هم راه خواهد افتاد، مهم هدف و رسالت شماست که قرار است با این نوشته ها چه ارزشی را به دنیا اضافه کنید. حتی می توانید در ابتدا که توان خرید حتی یک لپ تاپ استوک را ندارید از یک تبلت یا یک کتاب کروم مقرون به صرفه باشد. برای اینکه فقط بتوانید برنامه های تان را اجرایی کنید.

 

یادتان باشد این فقط علاقه شما و پشتکارتان در مسیر نویسندگی ست که مهم است. و بقیه موارد و ابزارهایی غیر ضروری بهانه ای برای فرار از نوشتن و تبلیغاتی بیش نیست.

 

 

۲_ آموزش ببینید.

 

یکی از مهم ترین و کلیدی ترین سرمایه گذاری ها در مسیر نویسندگی سرمایه گذاری روی آموزش دیدن خودتان است.

راستش من فکر می کنم نویسندگان مشتاق، هیچ گاه آموزش دیدن و یادگیری را متوقف نمی کنند و آنها مداوم به دنبال جذب هر ایده، طوفان فکری وداستانی برای گفتن و نوشتن هستند، داستان هایی که آموزشی که تضمین کننده زندگی بهتر برای دیگران خواهند بود.

 

اگر شما یک نویسنده هستید، تا ابد باید در اختیار یادگیری و آموزش باشید، و این تنها نکته ای خواهد بود که شما را از بند اسارت وابستگی به سبک دیگران رها خواهد کرد. شما مداوم یاد می گیرید و حرفی برای گفتن خواهید داشت، این آموزشی است که شما از محیط اطراف دریافت می کنید و متقابلا این یادگیری ها را آموزش خواهید داد.

 

ممکن است شما بخواهید در زمینه نویسندگی در مورد موضوع خاصی پژوهش کنید، این پژوهش می تواند منبعی از تحقیقات دانشگاهی، آموزش و پرورشی و به سبک سنتی باشد.

 

یا اینکه ممکن است آنقدر شجاع و خلاق باشید که خودتان کنجکاوانه مسیر پژوهش تان را بکاوید و خودتان خالق منابعی تازه و بکر باشید.

اگر یک نویسنده تازه کار هستید، ممکن است بخواهید در ابتدای راه یادگیری و آموزش خودتان را از کلاس های نویسندگی شروع کنید و استناد به مطالب و کلاس آنلاین اینترنتی بکنید. در هر صورت این انتخاب شماست که خودتان می خواهید برای آموزش نویسندگی مستقل و خلاقانه پیش بروید و هر چه زودتر سبک خودتان را پیدا کنید و یا اینکه در جمع ها و انجمن های نویسندگی باشید و چند سالی را در کلاس های نویسندگی بگذرانید.

 

این نکته مهم را به یاد داشته باشید که، مهم مهارتی است که شما در نوشتن و نویسندگی به دست می آورید. مدارک شما قلم شما را قوی نخواهد کرد، هر روز نوشتن و مهارت هایی که از تجربه های هر رروزتان به دست می آورید ارزش و قوت قلم شما را مشخص خواهد کرد.

 

 

۳_ مدیریت زمان

 

مدیریت زمان می تواند بهترین دوست/بدترین دشمن یک نویسنده است.
هر نویسنده ای ممکن است در یکی از این دو جایگاه قرار بگیرد.

 

شما نویسنده ای هستید که برنامه ریزی دقیق برای هر روز نوشتن دارید، و همه اطرافیان تان وسواس شما نسبت به زمانی که بر ای نوشتن در نظر می گیرید را درک می کنند و کلید موفقیت همین نظم در مدیریت زمان است و سرمایه گذاری و ذخیره روزهایی که برای نوشتن در نظر گرفته اید در طی سالیان سال کوهی از تجربه یک نویسنده کهنه کار را نشان خواهد داد.

 

ممکن است شما به عنوان یک نویسنده مخصوصا یک نویسنده تازه کار مانند دشمنی خونی با مدیریت زمان در جنگ باشید، به هر کاری دست می زنید که زمان تان را آزادانه بگذرانید و هر زمانی که روی مود اخلاقی تان بود بنویسید، در ابتدای مسیر بسیار لذت بخش خواهد بود اما در گذر سالها این دشمنی شما با زمان کهنه خواهد شد و شما همان نویسنده معمولی چند سال قبل خواهید ماند.

 

من به شخصه گاهی در حال سقوط به کفه یکی از این زمان ها هستم، و به مرور در تلاش هستم تا این ترازو مدیریت زمان را به تعادل برسانم و مانند یک نویسنده یک زندگی شاد و متفاوت داشته باشم.

 

مهارت های مدیریت زمان:

من زمانی که از زندگی شلخته و نامنظم به نویسنده ای هر روزه در حال نوشتن تبدیل شدم با برخی مهارت ها در زمینه نویسندگی آشنا شدم.

 

 

مدیریت زمان با نرم افزار پومودورو: بهترین نرم افزاری که بیشتر اوقات واقعا جنبه یک نوع بازی در نوشتن را برای من داشت، هر ۲۵ دقیقه نوشتن و کار- ۵دقیقه استراحت.

 

و بزرگترین دستاوردم در مدیریت زمان با قانون شخصی خودم (۳ساعت کار روزانه تکمیل شد. و همچنین کتابی الکترونیک (۳ساعت کار روزانه) در همین زمینه تالیف کردم، داستانی در مورد ۳ساعت هایی مشخص در روز که منجر به دستاوردهایی بزرگی در زندگی نویسندگی ام شد.

 

و به تازگی میلی عجیب دارم روی میز تحریرم در کنار لپ تاپ شخصی ام، از ساعت های شنی قدیمی برای مدیریت زمان استفاده کنم.

حس لمس و دیدن ذرات ریزی که شبیه تک تک ثانیه های ساعت هستند ضرب العجلی برای رسیدن به کاری مفید را به من می دهند.

 

بنابراین نترسید، و یک دوره برنامه های جدید و مهارت های مدیریت زمان را یاد بگیرید. فقط نیاز است زمانی را برای این مهارت در نظر بگیرید. این زمان سرمایه گذاری برای مهارت شما در نویسندگی است.

 

 

۴_ “شبکه سازی” فرصتی برای یک نویسنده

تصور تعداد زیادی از افراد در مورد نویسندگان این است که، نویسندگان افرادی تنها، همیشه در هاله ای از سکوت و افرادی مردم گریز هستند و گاهی این افکار به قدری در ذهن نویسندگان غالب می شود که ممکن است یک نویسنده از هر جمعی دور شود و برای این مردم گریزی بجنگند.

این یک تفکر اشتباه است که، یک نویسنده باید در تمام طول عمر خود محکوم به تنهایی باشد و روزها خود را در اتاق حبس کنیم و زندگی روزمره و تفریح و وقت گذرانی را به فراموشی بسپارید.

 

یک نویسنده زمانی می تواند خروجی های شاهکاری برای نوشتن داشته باشد که بتواند ورودی های متنوعی بگیرد، در جمع های مختلف قراربگیرد و داستان های فراوانی را بشنود، کتابهای زیادی را بخواند و تصویرهای زیادی را ببیند تا بتواند قلمی درخشان را به اشتراک بگذارد.

 

من در خانواده ای رشد کردم که تا حدودی درونگرا هستند اما بیشتر زمان مانند یک فرد برونگرا رفتار می کنند و مداوم از دور هم بودن لذت می برند. طبق چه قانونی من در این خانواده گرم آرزوی لحظه ای از تنهایی را می کشیدم، از اینکه حتی روزها در اتاقم بمانم و یک کتاب بنویسم و برای الهام و ایده گرفتن چند فیلم ببینم، بدون آنکه توسط کسی به خاطر این تنهایی تنبیه و سرزنش شوم.

 

مدنظر داشته باشید، از آنطرف فردی به شدت اهل سفر و جمع های دوستانه هستم و همیشه تمایل دارم در جمعی قرار بگیرم و از مهارت ها و علایقم سخنرانی کنم و داستان های جذاب و تاثیر گذار را برای جمع به شور و شوق تعریف کنم. و فقط مسِئله این است این جمع ها اگر طولانی و شلوغ و غیردوست داشتنی باشد خسته ام می کند و تحت هر شرایطی راهی برای فرار پیدا می کنم.

 

می خواهم از تصمیمی در آینده خبر بدهم:

شما رفته رفته با من به عنوان یک نویسنده از حالا و تا آینده ای طولانی آشنا خواهید شد، و نام من را همیشه به خاطر داشته باشید.( منیره مردانی-نویسنده داستان پرداز) علت این به خاطر سپری نامم برای این است که قرار بر این است در آینده، اگر یک نویسنده هستید در کمپی به نام “قبیله نویسندگان” با یکدیگر ملاقات داشته باشیم.

 

من مدیر این کمپ خواهم بود و داخل این کمپ ارزش “فرصت شبکه سازی” شکل خواهد گرفت.

 

در محیطی آرام و زیبا دور یکدیگر جمع خواهیم شد و گاهی در اتاقک هایی چوبی به تنهایی به نوشتن خواهیم پرداخت، می توانید هر چند روز که مایل هستید از دنیای واقعی فاصله بگیرید و وارد دنیای ذهن خودتان و شبکه ای از افراد در راستای مهارت خودتان یعنی نویسندگی بشوید.

این تصمیم در حد یک سخن بود اما برای من تصمیمی برای جدی ودر حد یک سیستم است، با شما این تصمیم را به اشتراک گذاشتم تا بدانید و دانستن شما محرکی باشد برای راه انداختن این کمپ،ما به این “قبیله از نویسندگان هنرمند” نیاز داریم.

 

 

۵-عادت های خوب نویسندگی

 

چه عادت های خوبی شما را به یک نویسنده تبدیل کرد؟

عادت هر روز نوشتن؟

عادت زمان های مشخصی و قاعده مند در روز برای نوشتن؟

بودن در جمع افرادی در راستای دغدغه نویسندگی؟

عادت همیشه قهوه خوردن؟

عادت یادداشت نویسی؟

شما نوشته های شاهکارتان را مدیون عادت هایی خوبی که برای خودتان در مسیر نویسندگی ساخته اید هستید.

 

اگر یک نویسنده تازه کار هستید باور کنید شما در ابتدای راه چیزی به نام عادت های خوب در نوشتن ندارید چه برسد به اینکه بخواهید آن عادت ها را تشخیص بدهید. شما باید آهسته آهسته با توجه به خصوصیات روحی و کاری خودتان حتی شده ضعیف یک سری عادت های خوب در نویسندگی برای خود ایجاد کنید.

 

این موضوع از اصلی ترین نکات تاثیرگذار برای رشد یک نویسنده صاحب سبک است. شما باید انتخاب بکنید که چه عادت هایی در زندگی شما را به نوشتن بیشتر ترغیب می کند.

 

 

من به عنوان یک نویسنده، سحرخیزی و کار کردن مستمر به مدت ۳ ساعت هر روز، از عادت های خوبی است که هر روز شاهکاری تازه را در مسیر نویسندگی برای من خلق می کند، و این عادت تثبیت شده است. و مغزم اول صبح فرمان به صدور یک شاهکار می دهد، ممکن است شما در شب این شاهکار را خلق کنید.

 

سعی کنید به عنوان یک نویسنده روی عادتهای نوشتن خود سرمایه گذاری کنید، و این عادت ها مبتی بر زمان خواهند بود و شما در طی زمان به عادت های خوب خودتان در نویسندگی پی خواهید برد.

 

مهم این است که در طول زمان بتوانید عادت های خوب و سازنده ای را در مسیر نویسندگی بسازید.

یک پاسخ به “۵ نکته مهم در جعبه سرمایه گذاری نویسندگی”

  1. عالیست دوست خوش ذوقم. امیدوارم در ادامۀ مسیرت پرقدرت پیش بروی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *